IT Новини

Април: слънцето и вятърът генерираха повече ток от газа

(колаж: CC0 Public Domain) 531 TWh – толкова е електроенергията, произведена от вятър и слънце през април тази година. С това е поставен нов световен рекорд в четвъртия месец на 2026 г., според енергийния мозъчен тръст Ember. По същото време газовите електроцентрали са доставили 477 TWh на света. Бързият растеж на слънчевата и вятърната енергия постепенно прави все по-ненужен вноса на газ, което е съществена промяна на фона на скорошната енергийна криза. Анализ на британския мозъчен тръст Ember показва, че април 2026 г. е първият месец, в който производството на електроенергия от слънчева и вятърна енергия е надхвърлило газовата генерация. Двата възобновяеми източника представляват 22% от световното производство на електроенергия, докато газовите електроцентрали са доставили 20%, или 531 TWh в сравнение с 477 TWh. Пет години по-рано, през април 2021 г., производството на електроенергия от газ е било на подобно ниво – 476 TWh, според Ember. Но по онова време тази стойност е била почти двойно по-голяма от комбинираното производство на вятърна и слънчева енергия, което е възлизало на 245 TWh. „Крайният етап от април 2026 г. беше постигнат благодарение на устойчивия растеж на вятърната и слънчевата енергия. Този ръст беше достатъчен, за да посрещне по-голямата част от увеличението на...

Прочети оригиналната статия →


Източник: technews.bg
💬
Информационен асистент ?