IT Новини

Престанах да се отнасям към старите телефони като към електронни отпадъци и започнах да ги третирам като малки сървъри

Винаги съм имал повече телефони, отколкото ми трябват. Това отчасти се дължи на професията, която упражнявам, и повечето от тези телефони прекарват години в чекмеджето. Всеки ден използвам само един телефон, но след като години наред се занимавах с домашни сървъри и самостоятелно хоствани услуги, започнах да се чудя защо да не използвам тези стари телефони за същата цел? Дори телефонът ви да е на пет години, той все още притежава повече изчислителна мощ от много NAS устройства от начално ниво. Вземете например моето NAS устройството Ugreen DH2300. Това е способно NAS устройство от начално ниво, но се базира на процесор Rockchip, разполага с 4 GB RAM и е предназначено предимно за съхранение, а не за сурова производителност. Сравнете това с един Android телефон от среден клас от 2020 г. Има вероятност той да има повече RAM, значително по-бърз процесор и по-добър цялостен хардуер. Разбира се, има и ограничения. Издръжливостта на батерията се превръща в проблем, когато телефонът е включен денонощно, а телефоните не са проектирани да работят като традиционните NAS системи. Но въпреки тези недостатъци те са изненадващо полезни като малки сървъри. През изминалите няколко месеца превърнах няколко от старите си телефони в специализирани сървъри. Единият се занимава със...

Прочети оригиналната статия →


Източник: www.kaldata.com
💬
Информационен асистент ?