IT Новини

Смартфоните и социалните мрежи сринаха раждаемостта

(графика: TechNews.bg) В повече от две трети от 195-те държави по света средният брой деца на една жена е спаднал под нивото от 2,1 – прагът, при който населението остава стабилно без прираст. В 66 страни този показател вече е по-близо до едно дете на жена, отколкото до две. Публикация на Файненшъл Таймс свързва рязкото намаляване на раждаемостта с разпространението на смартфоните и социалните мрежи: раждаемостта започва да намалява по-рано и по-бързо в регионите, където първо се появява високоскоростният мобилен интернет. Преди пет години ООН прогнозира, че през 2023 г. в Южна Корея ще се родят 350 000 деца. Действителният показател се оказа със 120 000 по-нисък. През същата 2023 г. коефициентът на раждаемост в Мексико за първи път падна под американския. След това същото се случи в Бразилия, Тунис, Иран и Шри Ланка. Страните с ниски и средни доходи застаряват, без да са успели да забогатеят. Стагнацията на Япония от 90-те години насам почти изцяло се обяснява с ниската раждаемост: работоспособното население на страната намалява, а растящите разходи за пенсии и грижи за възрастните изместват инвестициите в инфраструктура и подхранват усещането за упадък. „Спадът на раждаемостта е основният въпрос на нашето време, всичко останало е производно“, казва Хесус Фернандес-Вияверде,...

Прочети оригиналната статия →


Източник: technews.bg
💬
Информационен асистент ?