IT Новини

Starlink ще участва в търгове за мобилен сателитен спектър в Европа

(графика: TechNews.bg) Европейската комисия обяви планове да разпредели по-голяма част от ценния мобилен сателитен спектър на европейски компании, като същевременно намали дела, достъпен за американските оператори. Това е част от усилията на ЕС за намаляване на зависимостта от големите технологични компании и за подкрепа на местния бизнес. Според Европейската комисия, една трета от спектъра ще бъде запазена за правителствени нужди, например сигурност и военни цели, и ще бъде предоставена на оператор от ЕС, който интегрира тези възможности с многоорбиталната мрежа IRIS2 на ЕС от 290 спътника. IRIS2 е европейският отговор на Starlink. Останалите две трети от спектъра ще бъдат поравно разделени между оператори от ЕС и извън ЕС за търговска употреба, съобщи изпълнителната власт на ЕС, потвърждавайки информация на Ройтерс. Този ход на ЕК представлява компромис, след като поне един комисар искаше да изключи американските оператори. SpaceX Starlink и Amazon Leo вече ще могат да участват в търгове за мобилен сателитен спектър. Честотната лента от 2 GHz е идеална за директни услуги, които позволяват на потребителите да заобиколят телекомуникационните доставчици, както и за предоставяне на критични комуникационни възможности и гарантиран високоскоростен достъп до интернет в отдалечени райони. „Искаме да увеличим конкурентоспособността на Европа. Искаме да укрепим европейската сигурност. Искаме да...

Прочети оригиналната статия →


Източник: technews.bg
💬
Информационен асистент ?